Málokterý letní festival má v České republice tak pestrou nabídku umělců jako náš Pilsen Busking Fest. Již po desáté se tak v termínu od 31.8. do 3.9. sjedou do Plzně z celého světa muzikanti, kapely, cirkusáci, komedianti, akrobati, tanečníci, malíři, sochaři a další zástupci různorodých uměleckých profesí. Kromě buskerů z Čech, Moravy a Slezska se návštěvníci můžou těšit na skutečně kosmopolitní mix zástupců z Japonska, Mexika, Peru, Austrálie, Itálie, Argentiny, Francie, Velké Británie, Německa, Brazílie a USA.

Program festivalu, který je každý den od 12:00 do 22:00 je hotový a najdete ho aktualizovaný na tomto odkaze: https://clashfinder.com/s/pbf2023/. Vše proběhne na 7 hlavních ozvučených zónách, které doplní dalších 10 zón volných. Ty jsou k dispozici umělcům, jenž si chtějí sami vyzkoušet vystoupení na ulici a poznat kouzlo buskingu na vlastní kůži. Samotná mapa je k nahlédnutí zde: https://buskingfest.cz/mapa-festivalu/.

Důležitou a již tradiční součástí programu festivalu jsou i jeho afterparty. Návštěvníci si budou moci přímo na náměstí Republiky půjčit sluchátka a vychutnat si v rámci Silent DJs afterparty sety pozvaných DJs bez toho, aby rušili své okolí. Kdo nebude mít dost živé produkce, dostane příležitost zajít do klubu Anděl Music bar, kde se uskuteční ve čtvrtek koncert kapel alternativních žánrů a v pátek i v sobotu se na stejném místě rozjede jam session složená z muzikantů hrajících na festivale.

Opravdu těžko se vybírá z desítek potvrzených umělců skutečný headliner, ale pokusíme se zde vypsat ty podle nás nejzajímavější jako ochutnávku. Poprvé se na PBF ukáží zástupci z Japonska. Jedná se o kapelu Green milk from the planet orange, která proplouvá žánry jako psychedelic rock, progressive rock nebo math rock a tato kapela rozhodně potěší hudební fajnšmekry. Dále budete moci celý festival potkávat dvojici říkající si Matsumoto Zoku, kteří hrají na didgeridoo, handpan a do toho ještě dělají beatbox. Mexikánci Los Kamer pak všem dokáží, že i za oceánem se dá hrát skvělý balkán a klezmer, který pod podiem i přímo na ulici roztančí vše živé. Malachy z Austrálie, který již přes deset let cestuje a hraje po celém světě pak uhrane svým hlubokým hlasem a propracovanou hrou na kytaru, při které využívá netradičních technik. A abychom zmínili alespoň jednoho zástupce z cirkusové sekce festivalu, rozhodně musíme doporučit Brazilce Guga Morales, který dokáže žonglovat prakticky s čímkoliv co unese a kde kdo by v tom mohl vidět i nějakou tu magii. Každý večer pak zakončí skvělá fireshow od manželského dua Pyròvaghi z Itálie…