Co je to Busking?

Celosvětově rozmáhající se umělecká disciplína – nový trend. Pro pouliční představení vznikl v anglofonních zemích pojem busking a stal se všeobecně používaným a srozumitelným termínem po celém světě.

Zahrnuje celou škálu činností, může jít o hudební vystoupení, divadlení představení, mimický akt, živé sochy, malování, komické vystoupení tzv. stand-up comedy nebo třeba polykání mečů a jiné artistické kousky, dokonce třeba vytváření obřích bublin, fantazii se meze nekladou.

Mezi pouliční umělce patřili ve svých začátcích například Edith Piaf, Bob Dylan, David Gilmour z Pink Floyd, B.B.King, Joan Baez, Eric Clapton, Janis Joplin, Louis Armstrong či Rod Steward. Všechny buskery spojuje původní význam španělského slova buscar-hledat. Buskeři jsou hledači slávy, svobody, nezávislosti, vlastního vyjádření…

Busking je spontánní fenomén, který je za  ideálních podmínek, co nejméně koordinovaný a ovlivňovaný. Kolemjdoucí sám rozpozná, co stojí za pozornost a co si zaslouží ocenit. Busking lidi propojuje, dává prostor ke komunikaci, je příležitostí na malou oslavu a vytržením z každodenního shonu. Ulice je především pro hudebníky ta nejlepší škola, kde se mají možnost naučit komunikovat s publikem a rozvinout a zdokonalit své schopnosti. Pouze dostatečně kvalitní umění má šanci na úspěch.

„Pro umělce a to i ty ostřílené neexistuje snad větší výzvy než přímá konfrontace jejich umění s návštěvníky přímo na ulici.“

Proč zrovna Pilsen Busking Fest a co chceme změnit?

Často slýcháme, že město by mělo umět žít vlastním životem. Být nejenom místem, kde je mnoho důležitých institucí, obchodů, barů a parků. Náš každodenní život se zrychluje, mnoho z nás tráví většinu své sociální interakce pouze na internetu nebo nutné komunikaci ve své práci. Na ulici se s úsměvem moc nepotkáte, veřejný prostor sdílíte s lidmi, ale jednoduše řečeno jste v něm sami. A tohle se nám nelíbí. Chceme pomocí kvalitní a různorodé kultury, která jako univerzální jazyk dokáže lidi propojovat, oživit město Plzeň a vrátit do ulic a parků aktivní život. Věříme, že Pilsen Busking Fest je tím nejlepším prostředkem jak předat naší myšlenku co nejvíce lidem a dát jim tak možnost objevit zajímavé projekty, o kterých donedávna neměli ani tušení. Budeme moc rádi, když se místní umělci inspirují od svých zkušenějších kolegů z celého světa a nám se podaří probudit duši našeho města a ideálně tím nakazit i města další. Chceme vidět více úsměvů a života než jen pouhé stereotypního přežívání.

Cílem festivalu je především zábava, oživení plzeňských ulic, vytrhnutí z každodenní šedě a stereotypu, rozvíření města pozitivními vibracemi, ale i silnými emocemi nutícími k zamyšlení.

Měli jsme tu možnost navštívit několik busker festivalů a buskerských zón v Evropě. Koncentrace umělců z celého světa, přátelská atmosféra, vynikající umělecké výkony, poznávání nových kultur, pospolitost a respekt k sobě navzájem byly věci, které nás na těchto festivalech naprosto uhranuly a pomohli nám k tomu, abychom se rozhodli uspořádat takový festival i v České Republice, v našem rodném městě Plzni. Chceme tak celoročně podporovat umění ve veřejném prostoru a postupně pomoci Plzni k tomu, aby se stala vyhledávaným místem nejen alkoturistiky.

Buskerský kodex

  1. Busker si nevynucuje pozornost posluchačů tím, že se postaví např. Před zahrádku kavárny nebo restaurace a nedá tak případným posluchačům možnost volby poslouchat- neposlouchat. Posluchač – kolemjdoucí musí mít vždy na výběr zastavit se a poslouchat, či pokračovat dál.
  2. Busker neruší pravidla nočního klidu a tím i obyvatele zóny, kde hraje.
  3. Busker musí respektovat ostatní buskery. Nebude tedy hrát na místě, kde by se jeho pordukce potkávala s produkcí jiného buskera a tím se navzájem rušila. Případně se buskeři domluví mezi sebou na střídání, viz bod č. 4.
  4. Busker by na jednom místě neměl hrát více než dvě hodiny, přičemž má dostatečně široký repertoár, aby se neopakoval.
  5. Busker musí za všech okolností dbát na dobré jméno buskingu, především kvalitou své produkce a svým jednáním.
  6. V rámci festivalu PBF busker hraje pouze na místech/ zónách pro busking určených.