Vzhledem k optimistickému vývoji pandemie covid-19 přicházíme se skvělou zprávou. Pilsen Busking Fest 2021 se uskuteční i v letošním roce od 2. do 5. září! Návštěvníci se tak již po osmé v řadě mohou těšit na program plný umělců zastupujících různé žánry přímo v ulicích města Plzně. Hlavní ohnisko celého festivalu se po 3 letech vrací na Náměstí Republiky a nabídne skutečně originální rozestavení jednotlivých zón.

Pilsen Busking Fest 2021 se (doufejme) uskuteční i v letošním roce a to již po osmé! Festival proběhne opět v letním termínu od 2. do 5. září a bude se snažit alespoň částečně navrátit umění do ulic. Na své si přijdou zejména milovníci různorodých uměleckých směrů, ale i běžní obyvatelé města díky odvážné a zároveň velice přístupné festivalové dramaturgii. „V rámci programu se představí pouliční hudebníci, kapely, komedianti, žongléři, cirkusáci, akrobaté, tanečníci, po roční pauze nebudou chybět ani výtvarníci, graffity wall či malba velkoformátových obrazů, tzv. muralů. Doprovodný program, který se postará o zapojení dětí i jejich rodičů zajistí interaktivní kreativní zóny,“ říká Jan Šinko, dramaturg festivalu.

Pilsen Busking Fest se po 3 letech vrací na Náměstí Republiky, kde vyrostou hned 4 zóny s hodně živým programem. Prostor náměstí zaplní velké pódium, infostan, prodejní stánky a kreativní zóny určené pro přímé zapojení návštěvníků či pro tvorbu všemožných umělců. Festival se odehraje zároveň v sadovém okruhu a přilehlých ulicích na již prověřených místech. Těmi budou opět prostory před restauracemi Lokál a Družba, které doplní tradiční prostor ve Smetanových sadech, kterému plzeňáci neřeknou jinak než „U Branky“. Poprvé v historii festivalu dostane větší prostor i alternativní hudební scéna. Ve spolupráci s pořadatelskou skupinou sebevědomě pojmenovanou „Místní Borci“ bude celá jedna zóna v Kopeckého sadech po celé 4 dny festivalu patřit 3. ročníku festivalu Místní Fesťák. Bude to jediné místo na festivale, kde si na své přijdou i fanoušci hudebních stylů jako například hardcore, noise rock, post rock, punk a dalších nemainstreamových žánrů.

Vyhledem k nejistotě, která panovala na jaře tohoto roku se na festivalové dramaturgii začalo pracovat až začátkem května. Program se tak postupně stále rodí a má potvrzených již několik velice zajímavých umělců či kapel. Jsou jimi například kytarový virtuoz Mariusz Goli z Polska, rapper Infidelix z USA žijící nyní v Německu, pouliční komediant a cirkusák Muy Moy Show, akrobaticko – cirkusové duo z Argentiny Cia Rampante nebo dvojice etno / world music kapel ze Slovenska Kapre a Varkocs.

„Na celý festival je vstup sice zdarma, ale doporučujeme návštěvníkům přispět do klobouku či jakékoliv nádoby dobrovolně. Nejenom v tomto složitém období, kdy kulturní scéna dostala opravdu tvrdou ránu, je podle nás zcela zásadní touto formou podpořit a hlavně ocenit vystupující umělce,“ dodává a apeluje na diváky Pavel Výška, jeden z hlavních organizátorů festivalu.

Pouliční umění (anglicky busking; jednotlivý umělec je busker) je označení pro jakékoli umělecké vystupování – ať už hudební, divadelní či třeba artistické – na veřejných prostranstvích spojené s odměnou od veřejnosti. Kolemjdoucí většinou hází drobné mince do přistaveného klobouku, krabičky či pouzdra od hudebního nástroje.

Kromě facebookové události https://www.facebook.com/events/907224573466601 sledujte také webové stránky https://buskingfest.cz/ nebo facebookový profil https://www.facebook.com/PilsenBuskingFest/ a očekávejte v nejbližíšch dnech a týdnech, že budete doslova zasypáni informacemi o novinkách!