Již tento čtvrtek vypukne v západočeské metropoli 8. ročník Pilsen Busking Festu. Zveřejnili jsme již konkrétní program a mapu festivalu, takže již nikomu nebrání najít si to své či se nechat překvapit a prostě od čtvrtka do neděle vyjít do ulic a nechat se překvapit. Když se podíváme na mapu, nalezneme na ní celkem 8 ozvučených zón, které jsou součástí hlavního programu. Dále je zde i 9 tzv. volných zón, které jsou určené pro kohokoliv, kdo by chtěl ukázat co v něm je. I když se to nemusí zdát, i volné zóny mají svá pravidla, které si každý může přečíst na našem webu. Volná zóna č.9 je jediná, na kterou se umělci mohou zaregistrovat. Ty ostatní už jsou obsaditelné pouze způsobem „Kdo dřív přijde, ten dřív hraje“. Z celé mapy je nejdůležitější samotné náměstí. Pokud máme dobré informace, nikdy v historii nevyrostli na plzeňském náměstí ve stínu katedrály Sv. Bartoloměje hned 4 zóny najednou. 3 z nich dostali jméno podle kašen, které jsou poblíž nich a to – Chrtice, Velbloud a Anděl. Čtvrtá se jmenuje Sloup, což odkazuje na Mariánský sloup, který také zdobí toto náměstí. Dále zde mohou návštěvníci nalézt informačí stánek, stánky s jídlem, pitím, ale i s různou bižuterií a ručně dělanými originálními designovými kousky.

Své místo na náměstí mají i tradiční kreativní zóny. Stálicí na festivale je již několik let projekt Živá Velryba, který se zaměřuje na práci s recyklovaným materiálem. Děti společně s rodiči tak budou mít možnost něco hezkého si vyrobit, pohrát si a hlavně se naučit něco o ekologii a jak se všeobecně chovat k té naší planetě udržitelněji. Napak úplně novou zónou bude velký labyrint uprostřed kterého je uvězněná Manticora. Ten se otevře po celé 4 dny festivalu pro všechny malé i velké; „zdravé“ i hendikepované a bude na každém, jaký zážitek ve finále okusí. Stabilní součástí programu je pak Malování na obličej a výklad karet. Další kreativní zóny už ale nebudou o zapojení samotných návštěvníků, ale dají prostor již zkušeným umělcům z graffity a street artové scény. Vyroste tak 12 metrová graffity wall na které se vyřádí dvojice, která si říká Obras Akrobad a vedle budou další umělci malovat obrazy, které se pak darují místnímu Hospicu Sv. Lazara a budou tak sloužit ke zlepšení posledních dní jejich klientům.

Samotný program festivalu je jako je již zvykem doslova nabitý zajímavými jmény. Většina jich je ale Plzeňákům neznámá a je o to důležitější prozkoumat jej detailněji. Celý program, který bude průběžně dle změn aktualizován můžete nalézt na této adrese: https://clashfinder.com/s/pbf2021/ a rozhodně není lehké doporučit jen pár jmen. Pokud bychom měli vybrat nejlepších deset, tak jsou to za nás: Tau, Beranger, Level Spaces, Varkocs, La Orquesta Informal, The Electric Brothers, Africa Indux Malax Acrobatik, Muy Moi Show, Infidelix a Bardo Teatro Fisico.

„Na celý festival je vstup sice zdarma, ale doporučujeme návštěvníkům přispět do klobouku či jakékoliv nádoby dobrovolně. Nejenom v tomto složitém období, kdy kulturní scéna dostala opravdu tvrdou ránu, je podle nás zcela zásadní touto formou podpořit a hlavně ocenit vystupující umělce,“ dodává a apeluje na diváky Ondřej Brzický, jeden z hlavních organizátorů festivalu. Pouliční umění (anglicky busking; jednotlivý umělec je busker) je označení pro jakékoli umělecké vystupování – ať už hudební, divadelní či třeba artistické – na veřejných prostranstvích spojené s odměnou od veřejnosti. Kolemjdoucí většinou hází drobné mince do přistaveného klobouku, krabičky či pouzdra od hudebního nástroje.