(účastníci Třetího festivalu v Plzni organizovaného Mezigeneračním
a dobrovolnickým centrem TOTEM, z.s.)

Pojďte se potěšit známými melodiemi v podání seniorských spolků z České Republiky i ze Slovenska. Čekají vás taneční, pěvecká i hudební vystoupení. Život penzí rozhodně nekončí, přijďte se přesvědčit na vlastní oči a uši!

A kdo vystoupí?

Bohuslavky Senior klub v Bohuslavicích zahájil svoji činnost v roce 2011. Pravidelně se 40 až 50 členů setkává v prostorách Obecního úřadu. Patří mezi nejaktivnější složky a obec je na ně patřičně hrdá. Motto: „I podzim může být krásný, nejen v přírodě.“      

Marietta z Prádelny Dámská seniorská taneční country skupina MARIETTA spolu tančí 9 let, jsou pod ochrannými křídly Komunitního centra Prádelna z Prahy 5. Nejraději tancují country, ale i Českou besedu, line dance, anglické dvorní tance a francouzské čtverylky. Věkový průměr je 73 let. Jejich heslo je: TANČÍME S RADOSTÍ A PRO RADOST!

Zahrádkářky Velká Dobrá Skupina je složená z členek spolku zahrádkářů ve Velké Dobré, která leží 5 km od Kladna. Před sedmi lety se rozhodli připravit první choreografii a od té doby rok co rok připravují novou.  Dnes vám ukáží Variace na spartakiádní skladbu „Poupata“.

Seniorky ze Závady Klub seniorů vznikl v Závadě začátkem roku 2015, od té doby několik členek pravidelně každoročně nacvičuje taneční vystoupení na Obecní slavnosti v Závadě, a to pod vedením paní Evy Kudělové. Vloni tančily na skladbu „Sestra v akci“, letos si nacvičily vystoupení na hudbu Cher „Strong Enough“.

Senioři ČR Petřkovice „Country girls“ „S tancem v těle chceme žít, krásné písně zatančit. Lidem radost rozdávat a vesele se při tom smát. O radost se rozdělit, s Vámi pěkné chvíle mít.“

Taneční skupina ADETO Skupina žen v důchodovém věku, která velmi ráda tančí, nebojí se pilně trénovat, pracovat na sobě, užívat si lákavé rytmy, uvolnit se a předvést svou píli před publikem. Pravidelně sestavují nové choreografie v rytmech latinsko-amerických, moderních, country i lidových.

Klub seniorů Bolatice Klub seniorů Bolatice je 25 členný soubor, setkávají se 1x týdně. Tančí na hudbu různých žánrů např. pochod Radeckého, valčík, country tance, tance na hudbu Tyngl tangl divadla Semafor, Pomádu, věnují se nacvičování scének a zpěvu hlučínských písní. Dnes se Vám skupina představí s tancem s názvem „Tyngl-tangl“.

Aktívny seniorský tanečný súbor ŠUMIENKY Aktivní seniorský taneční soubor ŠUMIENKY jsou důchodkyně z podtatranské obce Dovalovo u Liptovského Hrádku. Desátým rokem trénují originální choreografie různých žánrů a účastní se regionálního kulturního života. Svými vystoupeními zpestřují taneční soutěže v seniorské kategorii na Slovensku a řídí se heslem „Radostným tancem ke zdraví“. Pro dnešní vystoupení si skupina připravila „Seniorskou bachatu“.

Dupačky (Jince) Skupina seniorek – žen v důchodu – tančí pro radost, pohyb, zábavu. Dnes potěší i Vás svým country tanečním vystoupením.

Klub seniorů „Slunečnice“ Kobeřice Taneční skupina vznikla v roce 2009 a je složená z 12 žen v průměrném věku 70 let. Ve svém programu mají celkem 16 tanců na různé písně. Vystupují na příležitostných akcích a jsou spokojené, že dělají něco pro své zdraví a potěšení.

Prachatice (SeniorPoint, Senior country taneční skupina a Radostné přátelství, Obec baráčníků Vitoraz) Smíšený sbor Radostné přátelství je tak trochu raritou mezi obdobnými spolky. Přestože existuje zhruba od roku 2007, jeho historie sahá mnohem dál. Vznikl totiž ze dvou již existujících souborů, mladší Radosti a staršího Přátelství. I dnes ale platí jednotící smysl seskupení, který je patrný i z názvu, rozdávají radost a přátelství.

Seniorkapela Seniorkapela je hudební skupina, která s přestávkami a obměnami členů skupiny hraje již od roku 1996. Hraje sobě i druhým pro radost a má opravdu široký repertoár od lidových písní českých i slovenských, přes umělé, populární i trampské. V předvánočním období se věnují koledám a vánočním písním. Hrají ve složení: akordeon, buben, housle, baskytara a zpěv.

Kdo za tím stojí?

Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, z.s. funguje v Plzni již od roku 1999. Hlavními směry je péče o kvalitu života lidí v důchodovém věku, péče o dobrovolníky a jejich podpora prostřednictvím organizací a akcí v regionu, podpora rodin s dětmi, které se nacházejí v nepříznivých životních situacích. Dalšími oblastmi našeho dlouhodobého zájmu je podpora a vytváření kvalitních mezilidských vztahů. Snažíme se o propojení seniorských a dobrovolnických aktivit, nabízíme aktivity pro rodiny s dětmi. Skrze projekty menšího či většího charakteru hledáme účinný způsob podpory mezigeneračních vztahů a otevírání dialogu napříč generacemi.

Více informací na: www.totemplzen.cz

A jak se tu ocitli?

Třetí festival – setkání aktivních seniorů

Dlouho nás lákal nápad uskutečnit festival, na kterém by měla „třetí generace“ příležitost vzájemně se podělit o své úspěchy v uměleckých, kulturních a spolkových činnostech, jimž
se dlouhodobě věnují. Třetí festival je dvoudenní až třídenní setkání seniorských spolků, seniorů jednotlivců z ČR i zahraničí, kteří se věnují kulturním aktivitám a chtějí prezentovat své dovednosti ostatním. Festival je o setkávání, výměně zkušeností, získání inspirace, vzájemné prezentaci své tvorby a píle, ale také o čase stráveném kapku jinak než je běžné.
V roce 2019 realizujeme již šestý ročník festivalu.

Více o historii: http://www.totemplzen.cz/totem-pro-seniory/akce-a-projekty/303-1028-treti-festival-setkani-aktivnich-senioru.htm