Jubilejní 10. ročník tohoto pouličního festivalu proběhne v termínu 31.8.-3.9. a kromě pestré přehlídky potvrzených umělců z celého světa se snaží zaujmout i netradičním pojetím dramaturgie. V článku si představíme v čem je koncept celého festivalu tak specifický a do jisté míry unikátní.

Na festivale vystoupí přes 60 jednotlivců, kapel, souborů či uměleckých těles z celého světa. Více jak 70% z nich však nezahraje jak už to bývá na jiných festivalech jen 1x, ale hned 8x a každý z návštěvníků tak dostane šanci vidět vystoupení v různých časech a na jiných místech. Umělci různých profesí jsou tak po celé 4 dny festivalu pospolu, vznikají různé spolupráce a nejednou se stalo, že už během festivalu vytvořili nové projekty se kterými odehráli klidně polovinu svých vystoupení. Tato netradiční dramaturgie tak pomáhá celkové atmosféře festivalu a vytváří pevnější spojení jednotlivých umělců s festivalem i samotným městem Plzeň.

Dramaturgie festivalu je postavená na žánrové pestrosti. Jsou v něm zastoupeny jak tradiční žánry (rock, folk, blues, jazz či pop), tak i menšinové (ska, world music, reggae, funky) a jako třešničkou na dortu se návštěvníci mohou setkat i s vyloženě alternativními žánry (progresivní rock, post rock, psychedelic rock, post punk, noise rock nebo ambient). Letošní ročník bude specifický i velice zajímavými elektro projekty, které rozhodně není běžné vídat v ulicích měst. Zajímavostí je, že všechny 3 projekty v současné chvíli sídlí v Berlíně. Návštěvníci se tak mohou těšit na experimentální elektroniku skříženou s latino a popem v podání N.F.P.D. z Argentiny, downtempo ambient trip hop od Arms and Sleepers z USA nebo na objev loňského ročníku, kterým byl a bude Gray Contrast hrající psychedelické techno/trance.

Organizátoři festivalu dávají šanci začínajícím umělcům, zejména muzikantům, aby si vyzkoušeli hraní na ulici a měli možnost získat inspiraci od zkušených buskerů a umělců z celého světa. Jedna část z nich dostane šanci přímo v hlavním programu a ta druhá, větší v rámci tzv. volných zón, kterých bude opět přes 10. Není tak neobvyklá situace, kdy návštěvník přijde na festival a nejdříve vidí zahrát kamaráda, který pokouší své štěstí se svými prvními písničkami, poté nadupanou kapelou z Argentiny hrající přes 15 let a nakonec se sám ocitne ve středu pozornosti, když si jej vybere komediant jako parťáka pro své cirkusácké číslo.

Nedílnou součástí programu festivalu jsou i jeho afterparty. Každý den po skončení hlavní části programu se návštěvníkům rozdají sluchátka a přímo na náměstí Republiky začne tzv. silent DJs afterparty během které si každý může zatančit a neruší se tak noční klid po 22 hodině. A pro ty, kteří dávají přednost muzice na živo je připravená jam session v klubu Anděl složená z muzikantů hrající na festivalu. Zde ve FB události najdeš více informací o afterparty: https://www.facebook.com/events/1168394037425740/